امروز :

تشریح ترتیب استفاده نمایندگان از ابزارهای نظارتی مجلس/ ارائه پیشنهاداتی برای تغییر نحوه سؤال از وزرا

Image ALt

تشریح ترتیب استفاده نمایندگان از ابزارهای نظارتی مجلس/ ارائه پیشنهاداتی برای تغییر نحوه سؤال از وزرا

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، اعضای کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی صبح امروز(دوشنبه، 15 مردادماه) نشست مشترکی با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی داشتند و در این جلسه به بیان نظرات خود پیرامون اصلاح آیین نامه و نحوه اداره مجلس پرداختند.
کاتب: رسیدگی به انضباط حضور نمایندگان در جلسات صحن و کمیسیون از هیأت رئیسه به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان تفویض اختیار شود
غلامرضا کاتب رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در ابتدای این جلسه با بیان اینکه از سال 87 کلیه دیدارهای مقام معظم رهبری با مجلس را بررسی کرده و تذکرات ایشان که حدود 27 مورد بود، استخراج کردیم، گفت: مواردی همچون صن علنی، نظارت بر اجرای قوانین، اولویت بندی بررسی‌ لوایح و طرح‌ها و تنقیح قوانین از نکات مهم مد نظر رهبری بود که جلسات مختلفی در این خصوص در کمیسیون با حضور معاونت های نظارت، قوانین و مرکز پژوهش ها برگزار کردیم تا مسائل ریشه یابی شود.
نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: لازم است ملاقات های مردمی که در روز صحن و برگزاری جلسات کمیسیون ها صورت می گیرد ساماندهی شود چرا که بعضا باعث عدم حضور نمایندگان در جلسات شده است و مواد 87 تا 92 آیین نامه داخلی مجلس نیز در همین زمینه به علت برخی تسامح ها اجرایی نمی شود و شاید علت آن برگزاری انتخابات هیأت رئیسه به صورت سالیانه باشد که از این رو بهتر است رسیدگی به انضباط مجلس از هیأت رئیسه به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان تفویض اختیار شود.
وی افزود: نداشتن شرح وظایف مشخص برای کمیسیون ها یکی از مسائل مجلس است که به استناد ماده 42 آیین نامه که می گوید کمیسیون ها باید تفکیک شوند اجرایی نشده است.
کاتب در ادامه درباره کیفیت قانونگذاری عنوان کرد: در طول دو سالی که نمایندگان به وزرا تذکر داده اند تنها 5 درصد آنها پاسخ داده شده که اغلب از سوی وزارت نیرو بوده است لذا این روند باعث گرفته شدن وقت نمایندگان می شود همچنین لازم است از زمان برگزاری جلسات صحن علنی کاسته و به زمان برگزاری جلسات کمیسیون های تخصصی اضافه شود.
این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با تأکید بر ضرورت افزایش نقش فراکسیون های سیاسی مجلس بیان داشت: عدم وجود احزاب در کشور این نقش را برای فراکسیون ها پررنگ تر می کند.
رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در پایان صحبت تلفنی نمایندگان در جلسات علنی را وهن مجلس دانست و گفت: در 50 درصد مجالس دنیا مسیر تردد نمایندگان به جایگاه هیأت رئیسه مسدود است لذا لازم است در این خصوص نیز تدبیری صورت گیرد تا هیأت رئیسه به راحتی جلسه را اداره کند.

لینک های مرتبط